Google Website Translator Gadget

streda 16. septembra 2009

Sliz na pranie

Sliz je prostriedok na pranie, ktorý si za málo peňazí môžete vyrobiť aj Vy sami doma. Keďže je jeho základom mydlo, je ekologický a účinný. Nespôsobuje kožné problémy u detí a vyperie rovnako dobre ako drahé prášky, ktoré zaťažujú životné prostredie fosfátmi.Na výrobu slizu potrebujeme:
1 ks mydlo (jadrové, s jeleňom, kokosové…) – čím obyčajnejšie tým lepšie
250–300 g kryštalickej alebo práškovej sódy
10 l vody
veľké vedro s vrťchnákom (prípadne kanister)Mydlo najemno nastrúhame a rozpustíme v horúcej vode. Pridáme sódu rozpustenú vo vode a zamiešame, dolejeme vodou do 10 l.

Necháme do druhého dňa a môžeme používať na pranie.

Dávkovanie – 250 ml až 500 ml na jedno pranie, podľa druhu a intenzity zašpinenia.

Veľmi špinavú bielizeň môžete (ale nemusíte) predprať. Na škvrny odporúčame žlčové mydlo.

Na bielu bielizeň odporúčame použiť do prania soľ (napr. Ulrich).Namiesto aviváže môžete používať bežný ocot – do posledného pláchania odporúčame naliať trocha octu 0,5 dl. Ocot zmäkčuje vodu a pomáha odstrániť zvyšky pracích prostriedkov z bielizne. Nebojte sa, bielizeň za octom nebude cítiť.

Ak prejdete z bežných pracích prostriedkov na eko-prostriedky – napríklad sliz, môže sa stať, že biele oblečenia po prvom praní trochu zošedne. Nemusíte sa však báť – je to len reakcia mydla na zvyšky starého prášku, pri ďalšom praní sa budete znovu tešiť z bielej bielizne.

Niektoré staré škvrny sa môžu objaviť – tieto škvrny neboli praním odstránené, len ich prekryli optické zjasňovače. Vačšina starých škvŕn zmizne po niekoľkých vypratiach v slize.Niektoré mamičky používajú sliz aj na čistenie v domácnosti, dokonca aj na umývanie riadu. Záleží len na Vás, čo vyskúšate.

Zdroj http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-plienkach/sliz_na_pranie_:-)     ďakujem za nápad!!!   Je super!!! Odskúšaný!!!

Žiadne komentáre: